Fotogalerie

3. sezona archeologického výzkumu na vrchu Hrotek u Řešanova

Ve dnech 1.-13.7. 2017 proběhla 3. sezona archeologického výzkumu polokruhového objektu na vrchu Hrotku u Řešanova na bojišti u Třebele z roku 1647. Na základě analýzy dvou rytin bojiště u Třebele publikovaných v Theatru Europaeu jsme v letech 2014, 2016-17 testovali terénním výzkumem hypotézu, že polokruhový valový objekt na vrchu Hrotku je pozůstatkem švédské pevnosti.

V předchozích sezonách jsme zjistili, že objekt je primárně reliktem po těžbě vulkanitu, která probíhala na Hrotku patrně ve středověku a novověku. V místě, kde je dochován valový objekt, byla původně těžbou vypreparovaná fylitová stěna lomu, resp. okraj kráteru vyhaslé sopky. Lámáním vulkanitu byla fylitová stěna obnažena místy do hloubky až 5 m. Na horní hraně fylitové stěny byly zachovány sedimenty zvětralé skály a odvalů z těžby ve vrcholových partiích kopce do výšky 20 – 90 cm. Fylitová stěna je v délce 19 m členěna čtyřmi depresemi. Dva z těchto depresí byly odkryty a dokumentovány již v roce 2016. Vyšlo přitom najevo, že se jedná o zasypané záseky do skály v šíři 80 – 120 cm a hloubce 70 a 80 cm.

V roce 2017 byly předmětem odkryvu a dokumentace zbývající dva průseky. Kromě toho jsme v místě průseků provedli sondáže sedimentů, kterými je dnes vyplněno dno bývalého lomu.

Celkově lze shrnout výsledky archeologického studia v jižní části vrchu Hrotku následovně. Do stěny vulkanitového lomu byly v půlkruhu, v rozsahu 19 m zahloubeny/zasekány v rozestupech 140 – 360 cm čtyři průseky 60 – 140 cm hluboké, při dně 60 – 120 cm široké. Materiálem vytěženým ze záseků byl v severní části půlkruhu zvýšen terén na horní hraně fylitové stěny o 50 cm. Souběžně bylo zavezeno dno lomu do výšky nejméně 260 cm. Na zavážku byla ve dvou případech použita fylitová drť z vylámaných záseků. Navážka na dně lomu i vrstvy překrývající záseky jsou datovány keramickými zlomky do raného novověku. Tato datace neodporuje hypotéze, že zkoumaný objekt vznikl v souvislosti s bitvou v roce 1647. Resp., že zkoumaný objekt je reliktem švédské skalní pevnosti.