Fotogalerie

Ve dnech 1.-15. července 2016 vedl prof. Matoušek archeologický výzkum na vrchu Hrotku (k.ú. Zliv, 6km východně od Plané u Mariánských Lázní).

Předmětem výzkumu byl neobvyklý, kruhový, valový útvar o průměru 20m, který se nachází na skalnatém vrcholu. Výzkum probíhal formou terénní archeologické praxe studentů FHS UK. Soustavou sondáží byla testována hypotéza opírající se o informace z písemných a ikonografických pramenů, že zmíněný terénní útvar je reliktem stanoviště/opevnění švédského generála Wrangela z léta roku 1647.

Výzkum ukázal, že objekt lze interpretovat jako relikt (dělostřeleckého) opevnění. Při sondážích však nebyl objeven žádný datovací materiál. Pouze jeden zlomek keramiky datuje vyrovnávací vrstvu na dně lomu obecně do raného novověku. Hypotéza o opevnění z roku 1647 se jeví jako velmi pravděpodobná, jednoznačný archeologický důkaz však chybí.

Součástí výzkumu byly také sondáže terénních útvarů v lese západně od Hrotku zjištěné Lidarovým snímkováním (negativní). Dále povrchový sběr velkého množství keramických zlomků z přelomu 16./17. století na západním úpatí Hrotku, v zářezu cesty na okraji obce Řešanov. A také systematický detektorový průzkum na několika místech bojiště (negativní).

Reportáž o terénním průzkumu publikoval na webu 11. 7. 2016 Tachovský deník.