Fotogalerie

Zaniklá vesnice Bukov - Archeologický výzkum vsí zaniklých za třicetileté války.

Na Zbirožsku probíhá dlouhodobý terénní archeologický výzkum zaniklých vsí, které byly zpustošeny za třicetileté války. Výzkum vede Katedra archeologie Západočeské univerzity v Plzni. Na odkryvu se podílí též badatelé z dalších evropských zemí, zejména z University of Amsterdam (prof. James Symonds). V letních měsících výzkum probíhá formou terénních praxí studentů.

S vesnicí Bukov se v písemných pramenech setkáváme poprvé roku 1543, kdy se objevuje nepotvrzená zpráva, že ves Bukov právě tohoto roku zanikla. Poté byla opět obnovena a roku 1589 je zmiňována v majetku zbirožského panství. Patrně v důsledku válečných akcí v letech 1618 až 1620 byla vesnice poničena. V roce 1638 byla vesnice kvůli výstavbě jelení obory zcela srovnána se zemí.

Zaniklá ves se nachází ve svahu 200 metrů jihozápadně pod vrcholem Bukova v nadmořské výšce 533 až 552 metrů. V terénu jsou dodnes patrné relikty usedlostí uspořádaných do půlkruhu, rybníčku, úvozové cesty, těžebních areálů k dobývání železné rudy a ve svahu patrné stopy zaniklé plužiny (mezních pásů). Díky nálezům keramiky pozorujeme v Bukově tři vývojové fáze. Skrz datování keramických nálezů je zřejmé, že nejstarší část vsi spadá do 14. a 15. století. Časně novověká keramika a zlomky cihel byly objeveny ve východní části vsi, kde se bezpochyby nacházely usedlosti zaniklé během třicetileté války. Celý areál vsi byl prozkoumán pomocí detektorů kovů a došlo k shromáždění jednoho z nejhodnotnějších souborů kovových artefaktů z vesnického prostředí v západních Čechách, který obsahuje například ucelený soubor zemědělského nářadí jako například srpů a seker. Se zkázou vesnice během třicetileté války mohou úzce souviset nálezy olověných kulí z jezdeckých pistolí.

Vedoucí výzkumu: doc. Pavel Vařeka, Mgr. Michal Preusz (Katedra archeologie, FF ZČU)

Poděkování: za spolupráci děkujeme Colloredo-Mannsfeld spol. s r o.