• KE STAŽENÍ
  • VIZUALIZACE
  • ÚVOD
  • Klášter Panny Marie - knihovna

    Základy dnešní knihovny byly položeny až po přeměně v klášter mužský. Skutečně významnou knihovnou, systematicky a pravidelně budovanou, se stala až za opata Josefa Bernarda Pelikána v 2. polovině 18. století. Za josefínských sekularizací knihovna vzrostla počtem svazků i kvalitou díky nákupům knih z knihoven zrušených klášterů (r. 1773 asi 600 svazků z jezuitské knihovny v Telči, dále od františkánů ze Znojma, dominikánů a kapucínů z Jihlavy, asi 100 svazků od cisterciáků ve Žďáře nad Sázavou, nejcennější přírůstek pak byl od premonstrátů z Louky).

    Roku 1770 dal opat upravit velký sál pro knihovnu v prvním poschodí a roku 1774 jej dal vyzdobit freskami ze života sv. Norberta, které vyhotovil malíř Mayer z Brna. V knihovně bylo roku 1800 asi 3700 zkatalogizovaných děl, což by mohlo odpovídat asi 5000 - 6000 svazků. Požár v roce 1813 zničil zcela tzv. dolní knihovnu, v níž shořelo na 3000 svazků. Požárem byl ohrožen i hlavní knihovní sál - ohořely dokonce už dveře - ale naštěstí se podařilo oheň včas uhasit.

    Po požáru byla knihovna nově uspořádána a umístěna pouze v hlavním sále až do roku 1861, kdy byla rozšířena o dvě další místnosti. Knihovna má přes 20 000 zkatalogizovaných svazků, z nichž se po likvidaci kláštera v roce 1950 ztratilo zhruba 630 svazků. Asi tři pětiny knih byly vytištěny před rokem 1800, rukopisů je 88 a prvotisků 55. Složení fondů připomíná spíše knihovnu zámeckou než klášterní, hojně jsou zastoupeny přírodní vědy, lékařství, filologie, zeměpis, historie a její pomocné vědy, do teologické literatury náleží asi jedna čtvrtina. Knihy jsou uloženy v původních regálech z 1. poloviny 18. století.1

    V sále knihovny je též umístěn i psací stůl známého českého básníka Otokara Březiny z doby jeho novoříšské učitelské praxe. Květiny z herbáře jsou použity jako vzor pro dekoraci novoříšské keramiky, každý rok se přidávají další nové vzory - květiny.

        


    1text a foto převzato ze stránek kláštera Nová Říše

    © Bc. Marie FUNÁKOVÁ, 2013