Tůmův mlýn

Podle dochovaných informací založil Tůmův mlýn mlynář Filip Trojan. Jednalo se o malý mlýn s jedním mlýnským kolem, k němuž byla přiváděna voda z horního, většího, Trojanova mlýna. Situačně se nachází tento mlýn mezi mlýnem Spáleným a Trojanovým. Mlela se zde zvlášť jemná krupička.

Tůmův mlýn - vyobrazení ze suchdolské kroniky

V roce 1830 ho koupil Jan Tůma, odtud jméno Tůmův mlýn. Pár desítek let poté, v roce 1978 vyhořel a následně byl přestavěn na 3 malé byty. Bydlel tady pekař Macek, který pekl ve Spáleném, později i v Trojanově mlýně. Pečivo pak nosil v nůši po Suchdole a prodával obyvatelům.

 

Po válce byl Tůmův mlýn prodán obci, která ho nechala chátrat. Kvůli bezpečnosti musela být stržena střecha mlýna a ze zbytku zdiva se staly rozvaliny. Pan Laštovka, z jehož knihy byly poznatky o Suchdole čerpány, přirovnává tento osud k textu lidové písně:

 

V Zalužanech na potoce stával mlýn,

teď tam na tom místě roste rozmarýn.

 

V tomto případě se nejedná o Zalužany ani o rozmarýn, ale o Únětický potok a o kopřivy. Zbyl zde totiž jen mlýnský rybník, zbytky náhonu a to vše je zarostlé kopřivami a lebedou. Kdo o mlýnu neví, projde bez povšimnutí.

 

Zpět na seznam významných míst.