• ÚVOD
 • PŘÍRODA
 • MAPY
 • VIZUALIZACE
 • ZAJÍMAVOSTI
 • KE STAŽENÍ
  • Panoramatické fotografie

  Prohlížení panoramatický fotografiích je koncipováno několika způsoby. Je možné prohlížet panoramatické fotografie postupně po jednotlivých oblastech buď v menších, nebo celoobrazových režimech. Dále také po zapnutí tzv. „Hotspot Point“ dokážeme přejít na další panoramatickou fotografii, která je fotografována na místě daného „Hotspot Point“. Tím se nám dostává do rukou jedinečná možnost prozkoumat Přírodní park Třemšín po jeho obvodu. Severní část parku není takto propojena z důvodu zalesnění o délce několika kilometrů.

  Program PTviewer, který je zde použit k prezentaci panoramatických fotografiích, se v celo- obrazových režimech chová nepředvídatelně v určitých konfiguracích PC. Panoramatická fotografie se nemusí zobrazit a je nutné přistoupit k obnovení dané stránky. Pokud obnovení stránky nepomůže, je také možné, že jsou otevřeny např. dva celoobrazové režimy panoramatu. V daném případě bychom měli mít otevřenu jen jednu. Pozn. java applet panoramatických fotografií využívá v malém zobrazení cca 250 MB paměti RAM, se zapnutým celoobrazovým režimem cca 300 MB.

  • 3D objekty

  Zvolenými objekty zájmu jsou kaple sv. Františka Serafinského ve Věšíně a kaple v obci Sedlice. Vizualizace byla vytvořena v programu Google SketchUp a následně publikována v prostředí Google Warehouse (databáze prostorových objektů společnosti Google). Oba objekty byly přijaty a jsou zobrazeny na mapách společnsti Google (prostředí Google Earth). Pro webovou prezentaci Přírodního parku Třemšín byla následně v programu SketchUp vyhotovena video prezentace zvolených objektů.

  • Průlety terénem

  Digitální model terénu, který zobrazují dané průlety, byl vyhotoven na základě dat ZABAGED poskytnutých resortem ČÚZK. Použit byl program Atlas (verze 6) a jeho nadstavbová část Pogledy, ve které byly vyhotoveny průlety terénem.

  Pro zobrazování video souborů je využito html tagu „video“, který nevyžaduje implementaci jakéhokoli appletu či specifického scriptu. Video soubor musí být ve video formátu theora. Theora je svobodný videoformát, který je součástí projektu OGG (projekt vytvářející svobodný sortware pro digitální multimedia).

  Je nutné podotknout, že OGG neumí zobrazovat prohlížeč společnosti Microsoft (Internet Explorer) – testováno na verzích 9 (pod Win7) a verzi 8 (pod Win XP). Jedná se totiž o svobodný software – problematiku ohledně Windows a jeho prohlížeče si zde lehce domyslíme.

  • Virtuální realita

  Digitální model terénu Přírodního parku Třemšín je možné si zde prohlížet prostřednictvím vytvořeného výstupu z programu Atlas. Jedná se o VRML (Virtual Reality Modeling Language). Jde o typ jazyka, kterým je prezentován virtuální model v prostředí webu. K zobrazení na webových stránkách je dále zapotřebí plug-in (viewer), který to umožňuje. Nejlépe Cortona3D Viewer.

  Upozornění: Digitální model terénu obsahuje 70 MB dat a je náročný na hardware počítače. Na konfiguraci popsané dále je zobrazování plynulé a bez omezení.

  • CPU - i5 750 2,66 Ghz; 4 GB RAM; GPU - Nvidia Quadro FX580 512 MB; MS Windows 7 Enterprise

  Následující konfigurace nezobrazí digitální model korektně (zobrazí se bez textury, texturou pokryt jen z části, pohyby s modelem nemožné)

  • CPU - Core2 Duo 2,00 Ghz; 3 GB RAM; GPU - Intel GM 45; MS Windows XP Home SP3
  • CPU - P4 HT 3,00 Ghz; 1 GB RAM; GPU - ATI Radeon 9600 256 MB; MS Windows 7 Professional

  Design © Bc. Miroslav Šoul    msoul@o2active.cz