Úvod



  Poloha zámku



  Historie zámku



  Prostorový model



  Virtuální procházka



  Diplomová práce





















Bc. Markéta Hyndráková

mhpida@seznam.cz

© 2013


PRAVÉ KŘÍDLO: Kaple

K pohybu ve virtuální prohlídce slouží ovládací panel, umístěný vespod okna s virtuální prohlídkou. Tlačítkem plus je možno scénu přiblížit, tlačítkem minus naopak oddálit. Kliknutím do obrazového pole lze automatický rotační pohyb zastavit a opětovně spustit tlačítkem play. K zastavení pohybu prohlídky slouží rovněž tlačítko stop. Tlačítko s obrázkem šipka a number způsobí viditelnost (resp. neviditelnost) aktivních bodů, díky kterým se lze přesouvat mezi jednotlivými prohlídkami. Body s čísly návštěvníka nikam nepřesunou, pouze ukazují, že tato místa mají popisek níže pod virtuální prohlídkou.



č. 1: Cyklus závěsných obrazů

Cyklus závěsných obrazů na stěnách znázorňuje výjevy z pašijí. Nad oltářem je Kristus na Olivetské hoře a na dalších velkých obrazech jsou Bičování Krista, Korunování Krista a Kristus pod křížem. Na ostatních menších obrazech jsou další výjevy z Kristova utrpení: Zajetí Krista v Getsemanské zahradě, Posmívání Kristu, Vojáci metající los o Ježíšovu nesešívanou suknici (zde metají kostku), Pohřbívání Krista, Zjevení učedníkům v Emauzách, Kristus podávající chléb svého těla sv. Petrovi, Kristus před Pilátem a Zapření Krista sv. Petrem.

I tyto závěsné obrazy jsou dílem Marchettiů, stejně jako nástropní malba.


č. 2: Koutová pole

V koutových polích jsou namalovány postavy evangelistů – Matouše s andělem, Lukáše s obětním dobytčetem, Marka se lvem a Jana s orlem.


č. 3: Fabiony

Ve středech fabiónů jsou další čtyři obrazová pole. V jednom je namalovaná žena, kterou nápis vysvětluje jako bohyni Věčnosti, jež dala život Víře, v dalším muž s odhalenou hrudí, představující lásku k Bohu Otci, vedle dívka s věncem a beránkem, jež zosobňuje nevinnost, a v posledním poli anděl držící barevnou pruhovanou kouli vzdání se vlastní vůle.


č. 4: Socha tzv. Černé Madony

Socha tzv. Černé Madony pochází ze staršího domu na nároží Celené ulice a Ovocného trhu a byla umístěna jako domovní znamení na kubistické novostavbě čp. 569 na témže místě od architekta J. Gočára z let 1911-12. Plastika pochází asi ze 17. století a je vyřezána z lipového dřeva, které je upravené na povrchu polychromií a zlacením. Kubický jednoduchý korpus je sestaven z dílů a dekorován rozvilinovým ornamentem, obličejové partie Madony i Ježíška mají individualizované tváře a jsou doplněny mladšími kovovými zlacenými korunkami. Tradice tzv. černých Madon ve smyslu ochranitelek je v Čechách doložena již od středověku. Na místě na nároží domu v Celené ulici je dnes kopie a tento originál byl v letech 2000 – 2003 restaurován v restaurátorském ateliéru AVU v Praze.


č. 5: Strop

Nástropní malbě v zámecké kapli dominuje Bůh Otec obklopený anděly, kteří mu nesou nástroje Kristova umučení. Hlavní z nich, kříž, nese okřídlená ženská figura, patrně personifikace Náboženství. Nad ní se vznáší holubice Ducha svatého.


Text byl převzat z informačních tabulek přímo na Zámku Troja.









V rámci diplomové práce "Možnosti prezentace stavebních objektů" na Fakultě stavební ČVUT v Praze

vyhotovila Bc. Markéta Hyndráková

2013