Úvod



  Poloha zámku



  Historie zámku



  Prostorový model



  Virtuální procházka



  Diplomová práce





















Bc. Markéta Hyndráková

mhpida@seznam.cz

© 2013


PRAVÉ KŘÍDLO: Čínská komnata 2

K pohybu ve virtuální prohlídce slouží ovládací panel, umístěný vespod okna s virtuální prohlídkou. Tlačítkem plus je možno scénu přiblížit, tlačítkem minus naopak oddálit. Kliknutím do obrazového pole lze automatický rotační pohyb zastavit a opětovně spustit tlačítkem play. K zastavení pohybu prohlídky slouží rovněž tlačítko stop. Tlačítko s obrázkem šipka a number způsobí viditelnost (resp. neviditelnost) aktivních bodů, díky kterým se lze přesouvat mezi jednotlivými prohlídkami. Body s čísly návštěvníka nikam nepřesunou, pouze ukazují, že tato místa mají popisek níže pod virtuální prohlídkou.



č. 1: Východní stěna

Most ve městě Luo-jangu v provincii Fu-fien s 300 pilíři z černého mramoru, který je vypodoben na východní stěně, dosud stojí, jeho jméno zní „Wan-an” (Deseti tisíckráte mír), je 540 metrů dlouhý a pouze 0,6 metru široký. Byl postaven v letech 1053-1059 přes mělké koryto řeky, ústící do Jihočínského moře. Ve skutečnosti nemá 300, ale 41 pilířů, stojících na kamenné hrázi pod vodou.


č. 2: Západní stěna

Na západní stěně je obloukový most, jehož konstrukce působí dojmem římského oblouk, mohutnějšího než byl čínský. Krajina připomíná Alpy a dlouhosrsté kozy, pasoucí se na svazích, jsou domovem tamtéž. Také zde posloužila jako předloha ilustrace z knihy o Číně, kterou zřejmě již tehdy omylem zaměnili za alpský obrázek. Čínské jsou pouze skupinky poutníků na oslech a vojáci v typických mandžuských helmách na mostě.


č. 3: Výklenky

Výklenky okolo oken a dveří lemují lunety inspirované malbami na čínském porcelánu. Kvetoucí větévky, kočka trhající uloveného ptáčka, zlatý bažant, váza s květinami a podobně patří do námětového okruhu „květiny a ptáci“, který byl v čínském malířství oblíbený a často skrýval blahodárné jinotaje. Například opice s broskví asociuje příběh o opičím králi, který se vypravil na hostinu nebešťanů a přejedl se broskví nesmrtelnosti. Siluety hor ve spodním pásu připomínají formátem i černobílým zbarvením čínské krajinomalby. Avšak exotické dřeviny s plody připomínají spíše kresby z naučných rostlinopisů. S čínským uměním nesouvisejí ani psí miláčkové Clarissa, Zephyr, Hadrifax či Agátin, kteří zřejmě patřili zdejšímu panstvu.


č. 4: Strop

Centrem této nástropní malby je ženská postava, na níž dopadá paprsek božské milosti. Třímá žezlo a zářící osmicípou hvězdou nad hlavou je charakterizována jako vtělení rodového génia. Do jejího klína sype bohyně Štěstěna z rohu hojnosti své dary: mitru, přílbu, korunu i papežskou tiaru. Vedle putto pozdvihuje řád zlatého rouna, po němž Václav Vojtěch ze Šternberka dlouho toužil. Průvodkyněmi ústřední postavy jsou ženské personifikace tří teologických ctností – Víra s přílbou, kalichem a deskami Desatera, Láska obklopená dětmi a nejníže umístěna Naděje s kotvou.

Štukatura s motivy delfína a salamandra má jen stěží vztah k programu výzdoby sálu. Vytvořila však opět pole pro další malby. Jejich smysl ale zůstává poněkud problematický. Jen dívčí postava s pyramidou, klasickým symbolem věčné slávy a pověsti, má zřejmě vyjadřovat rodovou slávu.


Text byl převzat z informačních tabulek přímo na Zámku Troja.









V rámci diplomové práce "Možnosti prezentace stavebních objektů" na Fakultě stavební ČVUT v Praze

vyhotovila Bc. Markéta Hyndráková

2013